Log in to our VLE now and take your learning to the next level...

Shoeburyness High School

A member of the Southend East Community Academy Trust

 

Governance Structure

On 1st September 2016 Shoeburyness High School became part of a Multi Academy Trust (MAT) known as Southend East Community Academy Trust (SECAT).  The MAT has its own Board of Trustees and Shoeburyness High School has its own Local Governing Body (LGB), which is accountable to the Trustees Board.

The Trust Board has delegated to Shoeburyness High School Local Governing Body responsibility for the day-to-day governance of the school, for monitoring and evaluating progress and attainment and for supporting and challenging the leadership of the School to ensure high quality teaching, good behaviour and financial probity.

 

Governor attendance at meetings 2016/17:

 

 

 Governor                                          

 

26/9/2016

 

10/10/2016

 

21/11/2016

 

6/2/2017

 

6/3/2017

 

12/6/2017

 

26/6/2017

Mr Stewart Bailey

P

P

P

P

 

 

 

Miss Clare Behan

P

P

P

P

 

 

 

Mrs Diane Brazier

(resigned 31/3/2017)

apologies

apologies

apologies

apologies

-----------

--------------

--------------

Miss Diane Burgess

---------

P

P

P

 

 

 

Ms Ashley Dalton

apologies

P

apologies

apologies

 

 

 

Mr Simon Goodall

P

P

P

P

 

 

 

Ms Chris Gostling

P

P

apologies

P

 

 

 

Mr Paul Heron

P

x

P

x

 

 

 

Mrs Jacqueline Holdsworth

P

P

apologies

P

 

 

 

Mrs Louise Rudd

P

x

P

x

 

 

 

Mr Robin Knight

P

P

P

P

 

 

 

Mrs Michelle Palles-Clark

P

apologies

P

P

 

 

 

Mr David Parker

P

apologies

P

P

 

 

 

Mr Mark Schofield

P

P

P

P

 

 

 

Mr Maurice Sweeting

P

P

P

P

 

 

 

Mr Stephen Tollworthy

P

P

P

apologies

 

 

 

Mr Ron Waelend

P

x

P

x

 

 

 

Miss Katie Howard

---------

-----------

-----------

P

 

 

 

Mrs Lucy Paton-Brown

---------

-----------

-----------

P

 

 

 

Mr Mark Rickett

---------

-----------

-----------

P

 

 

 


 

 Details of governors who have served in the last 12 months from 1st September 2016:

 

 

Local Governors

(4 year term of office)

    

Category of Governor

 and end date

Appointing Body

 

Positions

of responsibility

 

1

Mr Stewart Bailey

Elected 29/09/2014

Staff

28/09/2018

Staff

 

2

Mrs Diana Brazier

Appointed 10/03/2015

Resigned 31/03/2017

Community

31/03/2017

Governing Body

Safeguarding.

3

Miss Clare Behan

(Elected 01/09/2016)

Staff

31/08/2020

Staff

 

4

Miss Diane Burgess

Appointed 27/09/2016

Community

26/09/2020

LGB

RE & Collective

Worship.

5

Ms Ashley Dalton

Appointed 01/02/2015

Local Authority

31/01/2019

LGB

Equalities.

School Visits.

6

Mr Simon Goodall

Appointed 29/09/2014

Community

28/09/2019

LGB

LGB Chair

Attendance.

7

Ms Chris Gostling

Re-appointed 11/09/2016

Community

10/09/2020

LGB

SEN.

Link Governor.

8

Mr Paul Heron

Re-elected 31/05/2016

Staff

30/05/2020

Staff

 

9

Mrs Jackie Holdsworth

Appointed 01/04/2017

Community

31/03/2021

LGB

Attendance.

  10

Miss Katie Howard

(Elected 7/12/2016)

Parent

06/12/2020

Parents

 

  11

Mrs Louise Rudd

Elected 14/01/2017

Staff

13/01/2021

Staff

 

12

Mr Robin Knight

Re-appointed 01/07/2016

Community

20/06/2020

LGB

 

13

Mr David Parker

Re-appointed 12/07/2016

Community

11/07/2020

LGB

LGB Vice-Chair.

Behaviour.

Performance Mgt.

14

Mrs Lucy Paton-Brown

(Elected 7/12/2016)

Parent

06/12/2020

Parents

 

15

Mr Mark Rickett

(Elected 7/12/2016)

Parent

06/12/2020

Parents

 

16

Mr Mark Schofield

 

Headteacher

Ex-officio

Headteacher.

17

Mr Maurice Sweeting

Appointed 27/01/2014

Community

26/01/2018

LGB

Safer Recruitment.

Complaints.

School Visits.

18

Mr Stephen Tollworthy

Appointed 29/09/2014

Community

28/09/2018

LGB

Chair of Pay Committee

Healthy Schools.

19

Mr Ron Waelend

Appointed 29/09/2014

Community

28/09/2018

LGB

Health & Safety.

20

Mrs Michelle Palles-Clark

Elected 25/02/2015

Parent

24/02/2019

Parents

Safeguarding

Looked After Children.

Pupil Premium.

 

Business/Personal interests of SHS Governors – 2016/17

 

Name

 

Business/Personal Interests

Stewart Bailey

Member of Staff

Spouse is a member of SHS staff

Diana Brazier

Employed by Essex Initial Teacher Training

Clare Behan

Member of Staff at SHS

Diane Burgess

Daughter is a member of staff at SHS.

Owner of Tilly’s Afternoon Tea Catering

Ashley Dalton

Employed by Southend Borough Council

Simon Goodall

Church Warden, Parish of South Shoebury

Director/Trustee of SECAT

Christine Gostling

Director/Trustee of SECAT

Casual employment at SHS

Paul Heron

Member of staff at SHS

Jackie Holdsworth-Smith

None

Robin Knight

Employed by Leonardo (UK)

Director/Trustee of SECAT

Louise Rudd

Member of Staff at SHS 

Spouse is member of staff at SHS

Michelle Palles-Clark

None

David Parker

Director/Trustee of SECAT

Mark Schofield

Headteacher of SHS

CEO of SECAT

Director/Trustee of SECAT

Maurice Sweeting

Chair of Southend Education Board

Governor/Chair of Hinguar Primary School

Governor at Hamstel Infant School

Chair of Southend School Governors Association

Director/Trustee of SECAT

Local Leader of Governance

Stephen Tollworthy

None

Ronald Waelend

None

Katie Howard

Employed by Essex County Council

Primary Representative on Admissions Forum

Governor at Thorpedene Primary School

Mark Rickett

Director of Trusted Care Services Limited.

Co-opted member of SBC Scrutiny Committee

Governor at Thorpedene Primary School

Lucy Paton-Brown

Employed by Local MP